top of page

Biuletyn

Organizator: MKS Metalowiec Łódź

Miejsce i termin: Wola Błędowa, 16.06.2019 r.

Celem zawodów jest:

- doskonalenie umiejętności orientacji za pomocą „starej” mapy i odnajdywanie w terenie elementów, które nie uległy dezaktualizacji,

- rozwój zainteresowań historią orientacji sportowej w Polsce,

- poznanie sposobów przeprowadzania i organizacji zawodów w początkowym okresie rozwoju orienteeringu w Polsce,

- przedstawienie rozwoju kartografii sportowej oraz ukazanie problemów związanych z wykonaniem i drukiem pierwszych w Polsce map do biegu na orientację.

Mapa: Mapa Bratoszewice w skali 1:15000 wykonana została przez Henryka Buchelta w styczniu 1988 roku dla Zespołu Spraw Obronnych Kuratorium Oświaty i Wychowania w Łodzi w celu wykorzystania jej do celów szkoleniowych podczas obozów młodzieżowych przysposobienia obronnego. Mapa została zarejestrowana w Centralnej Komisji Biegu na Orientację wchodzącej w skład Polskiego Związku Lekkiej Atletyki pod numerem 88-19-283-LD.

W pracy „Moja przygoda z orientacją” Henryk Buchelt wspomina „Prace terenowe w Bratoszewicach wykonałem jesienią, a kreśliłem zimą 1988 roku. Nic mnie nie goniło, więc mocniej się przyłożyłem do jej oprawy graficznej. Wykorzystałem w niej motywy roślinne z różnych zdjęć. Sam kolor zielony kreśliłem dwa tygodnie, rapidografem 0.18. Efekt tej pracy podoba mi się do tej pory.”

Teren: Kompleks leśny ukazany na mapie Bratoszewice należy do leśnictwa Wola Błędowa wchodzącego w skład nadleśnictwa Grotniki. W większości las znajduje się na terenie sołectwa Wola Błędowa jedynie część północna leży w sołectwie Domaradzyn.

Przez obszar, na którym położony jest las przechodzi dział wodny przecięty bramą wodną łączącą zlewnię rzeki Maliny i Mrogi. Płaski teren urozmaicają niewysokie do 5m wysokości wydmy biegnące południkowo przez środek lasu. Wzdłuż wydm od wschodu ciągną się tereny zabagnione z dawnymi stawami rybnymi Kowaliki oraz silnie zarośniętym Szczypiorniakiem.

Na mapie Wojskowego Instytutu Geograficznego z 1937 r. oprócz tych dwóch dużych stawów zaznaczono szereg mniejszych położonych w północno zachodniej części lasu, a także w jego północnej części leżącej już w sołectwie Domaradzyn. Po niewielkich stawach - obecnie całkowicie zarośniętych pozostały jedynie groble.

W wielu miejscach przebieżność lasu mocno ograniczają wysokie trawy, paprocie, pokrzywy i jeżyny. Szczególnie trudne do pokonania są miejsca, na których znajdowały się zbiorniki wodne oraz położone w centralnej części lasu bagna, które w znacznym stopniu są nie do przejścia.

W środku lasu w Woliskach istniało do niedawna osiedle samotnicze, które zaznaczone zostało na mapie Bratoszewice. Obecnie pozostały po nim ślady w postaci ruin budynków i fragmentów ogrodzenia.

W 1884 r. ówczesny właściciel dóbr bratoszewickich Kazimierz Lemański przekazał swojemu synowi folwark Wola Błędowa obejmujący większość przedstawionego na mapie lasu wraz ze stawami. W 1937 r. folwark sprzedano Teodorowi Enderowi – przemysłowcowi z Pabianic, który wybudował tutaj swój pałac. W 1947 r. na mocy dekretu PKWN majątek znacjonalizowano. Las wraz ze stawami przejęło Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

Centrum zawodów: parking w rozwidleniu dróg leśnych

Współrzędne 51°57'00.0"N 19°37'31.7"E

Biuro zawodów: w centrum, czynne od 9:30 do 10:30

Start: od godz. 11:00

Kategorie: Open A – długa ok. 7,5 km, Open B – średnia ok. 6 km, Open C – krótka ok. 4 km

Zgłoszenia: https://forms.gle/yn9nVPwJgCFekDSZA

 

Opłaty startowe: Wpisowe 10 zł od osoby płatne w biurze zawodów.

 

Budowa tras i sędzia główny: Piotr Wierciński

Potwierdzanie PK na kartach startowych.

bottom of page